Jak agencje rekrutacyjne mogą opanować sztukę pozyskiwania talentów

Udostępnij wpis

agencja kadrowa

Jak agencje rekrutacyjne mogą opanować sztukę pozyskiwania talentów

Jako menedżer HR organizacji zawsze szukasz odpowiedniego talentu. Lider lub członek zarządu, członek zarządu lub pracownik warsztatu, osoba przedsiębiorcza lub strateg, mogą istnieć różne potrzeby związane z wieloma stanowiskami i wakatami w dużej organizacji.

Akwizycja talentów polega na tym, że zawsze będziesz potrzebować swojego partnera agencja kadrowa lub Twój zespół HR do opanowania. Z czego dokładnie składa się zdobywanie talentów? Czy chodzi o skuteczne przekazywanie swoich wiadomości potencjalnym pracownikom, aby zaspokoić przyszłe potrzeby związane z zatrudnieniem? A może chodzi o łączenie się z kandydatami na wszystkich platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn itp.?

Właściwa strategia pozyskiwania talentów to połączenie wszystkich lub niektórych z wyżej wymienionych metod. Jako agencja kadrowa, powinieneś opanować wszystkie z nich i używać ich zgodnie z wymaganiami swoich klientów, ich branży, domeny i celu zatrudniania.

Oto kilka sposobów na stworzenie dobrego modelu pozyskiwania talentów:

  • Nie lekceważ swojej obecnej puli pracowników: Wiele razy organizacje szukają talentów poza organizacją, podczas gdy kopalnia talentów istnieje w organizacji. Trochę rejig w rolach i redefinicji priorytetów danego pracownika może wypełnić pustą pozycję w firmie. Może to jednak wymagać od ciebie przekazania pracownikowi pozytywnych informacji o zmianie. Współpracująca z nami firma zajmująca się usługami kadrowymi może udzielić wskazówek na temat tego, jak należy postępować w tak delikatnych sytuacjach. Gdy pracownik jest przekonany, że nowo zdefiniowana rola jest dla niego dobra, a firma, którą z pewnością da, to 100 procent do pracy.

  • Mogą istnieć byli pracownicy czekający na powrót: Baza danych pracowników jest bardzo cennym zasobem dla firmy. Twoi byli pracownicy są twoimi prawdziwymi ambasadorami marki. Bardzo ważne jest, aby być z nimi w kontakcie, nawet jeśli opuszczą twoją organizację. Nigdy nie wiesz, jakie zmiany mogą pojawić się w jego karierze. Agencje rekrutacyjne i firmy rekrutacyjne powinny prosić o takie zasoby i opracowywać strategię regularnej współpracy z byłymi pracownikami. Staje się to kolejną pulą danych do pozyskiwania talentów.

  • Wykorzystaj bezpłatne połączenia z mediami społecznościowymi: Wiele dobrych leadów można znaleźć swobodnie na portalach społecznościowych. Użyj strategii dźwiękowej, aby stworzyć pozytywne postrzeganie swojej organizacji w mediach społecznościowych. Skorzystaj z pomocy swoich biur pośrednictwa pracy i firm rekrutacyjnych, aby stworzyć dedykowany zespół, który pracuje w oparciu o media społecznościowe. Daje to również możliwość przyciągnięcia uwagi do firmy zamiast popychania reklam kariery w innym medium.

  • Nie ignoruj ​​kandydatów, którzy dobrowolnie zapisali się do Twojej firmy: Wiele osób ubiegających się o różne stanowiska w firmie za pośrednictwem strony internetowej firmy lub stron kariery. To świetna pula zasobów czekających na odkrycie. Poproś firmy rekrutujące, aby śledzić wszystkich wnioskodawców i utworzyć bazę danych odpowiednich aplikacji. Może istnieć inna grupa osób, które zapisałyby się do biuletynu lub innego formularza na swojej stronie internetowej. Choć nie są aktywne, są dobrym źródłem pasywnych talentów. Eksploruj, angażuj i próbuj zrozumieć, co robi każdy kandydat i co go interesuje. Zaangażuj się w nie we właściwym momencie, gdy pojawi się szansa.

W Collabera nie jesteśmy tylko kolejną agencją IT. Pozyskujemy dla Ciebie najlepszy talent. Pracujemy jako Twój partner, stając się wybranym pracodawcą. Dbamy o podstawy zatrudniania, takie jak docieranie do kandydatów, negocjowanie wysokości wynagrodzeń, ustalanie oczekiwań zawodowych, sprawdzanie umiejętności i innych zawiłych pracowników. Poza tym staramy się zostać współpracownikiem, który może doradzić w zakresie strategicznych rozwiązań HR i wyprzedzić konkurencję.

Collabera posiada wysoce wyspecjalizowany, wykwalifikowany i wyszkolony zespół profesjonalistów, którzy dokładnie rozumieją różne technologie i potrzeby klientów. Naszą siłą jest identyfikacja kandydatów z idealnym połączeniem umiejętności technicznych i odpowiedniego doświadczenia. Nasze wieloletnie doświadczenie i niezrównane podejście do centrów jakości mogą stać się przewagą konkurencyjną i pomóc w osiągnięciu pełnego potencjału biznesowego.

Collabera jest jedną z najlepszych globalnych firm rekrutacyjnych. Ma ponad 25-letnie doświadczenie w obsłudze małych, średnich i korporacyjnych klientów, w tym klientów Fortune 500. Collabera ma zespół ekspertów, którzy wiedzą wszystko o zatrudnianiu kandydatów oraz o zatrudnianiu i kandydowaniu w różnych regionach i umiejętnościach. Czy to techniczne, czy funkcjonalne, Collabera zapewnia, że ​​osoba poszukująca pracy otrzymuje idealną firmę w możliwie najkrótszym czasie i najefektywniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rezerwuj


Nazwą użytkownika
Utwórz konto!
Hasło
Zapomniałeś hasła? (blisko)

Utwórz konto!


Nazwą użytkownika
E-mail
Hasło
Potwierdź hasło
Chcesz się zalogować? (blisko)

Zapomniałeś hasła?


Nazwa użytkownika lub e-mail
(blisko)